Nástup nového kolegy aneb zase byl neschopnej

Stalo se vám, že jste přijali člověka, nechali ho pracovat a po pár měsících jste se vy s ním, nebo on s vámi rozloučil? Nebo se vám to stalo vícekrát?

Nábor

Nábor nových kolegů je běžnou součástí byznysového života, takže se nestrachujte, kdy to přijde, ale spíše se připravujte na chvíli až to přijde.

Řekněme, že jste postupovali dle naší studie Jak najít správného zaměstnance pomocí jobdescription a vybrali jste na danou pozici správného člověka. A co teď? Hodíme ho do vody?

Proces adaptace

Takže teď musíme člověka zaučit, jinak nám rostou náklady a nic nám nevydělává. Někdy se tomu říká proces adaptace a zde je stručný popis, jak je třeba postupovat:

  1. Ode mě, jako od šéfa musí nový člověk jasně vědět, co od něj očekávám, co má být výsledkem jeho práce, za jakých okolností je ten výsledek dobrý, za jakých špatný, podle čeho se to vlastně bude hodnotit. Zní to jednoduše, stovky šéfů to nedělá.
  2. Je třeba, aby nový člověk dostal návod, co má jak dělat. Může to být kolega, který má za úkol zaučit, může to být šéf, může to být školení, může to být tištěný manuál. Ale nelze ho jen tak nechat, aby se v tom plácal. Kecy „nemám na něj čas“ vedou k vyšším nákladům a zklamáním.
  3. Musíme mít osobu, která hlídá, co mu jde, co mu nejde a zajišťuje nápravu.
  4. Nový člověk musí dostávat hodnocení od svého nadřízeného.

Jak dlouho? 

Celý tento proces může trvat den, týden, rok, dva a vy jako šéf nesete zodpovědnost, že se novému člověku dostalo dostatek vzdělávání po dostatečně dlouhou dobu. Já osobně jsem měl při nástupu nového kolegy nachystané postupy na prvních šest měsíců jeho práce.

A končí to tím?

Nekončí, protože, aby to vše zaměstnanec vykonával rád, je třeba znát jeho motivace, zjišťovat, s čím je spokojený či nespokojený a jaké jsou jeho budoucí pracovní cíle, se vám celá ta investice času a peněz vrátila. Ale to už je na další téma.

Pokud chcete z nováčka získat výkonného stálého zaměstnance, zavolejte mi.

 

 

    Chci konzultaci zdarma

    Objednejte si konzultaci zdarma a zjistěte, kde můžete ve vašem podnikání šetřit a kde více vydělávat.

    This will close in 0 seconds